stomatolog zabrze - O stomatologii

stomatolog zabrze

Jak powstają przebarwienia na zębach

Jedną z usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne jest wybielanie, a głównym celem wybielania jest usuwanie wszelkiego rodzaju przebarwień z zębów. Czym jednak dokładnie są te przebarwienia i w jaki sposób powstają? Przede

stomatolog zabrze - O stomatologii stomatolog zabrze
wszystkim powstawanie przebarwień na zębach jest w dużej mierze uzależnione od wieku, im starsza jest osoba, tym częściej pojawiają się przebarwienia. Innym sposobem powstawania przebarwień jest szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Częste picie herbaty, kawy, słodzonych napojów oraz palenie tytoniu przyczyniają się do powstawania nieestetycznie wyglądających przebarwień na płytce zębowej. Przyczyną przebarwień jest zalegający kamień nazębny i osady. Gabinety stomatologiczne oferują więc usługę wybielania zębów po to, aby pozbyć się osadu oraz przebarwień. Wybielanie zębów ma charakter czysto estetyczny, jest więc zaliczane do zabiegów stomatologii estetycznej. Aby uniknąć przebarwień zębów warto skonsultować się z lekarzem dentystą w celach zachowania odpowiedniej profilaktyki.


Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest najczęściej oferowaną usługą przez gabinety stomatologiczne jeśli chodzi o zakres usług stomatologii estetycznej. Nie każdy posiada naturalnie śnieżnobiałe zęby, poza tym pod wpływem pewnych czynników zewnętrznych na zębach mogą się pojawić różnego rodzaju przebarwienia. Wybielanie zębów jest zabiegiem typowo kosmetycznym, a sam zabieg należy do tak zwanej stomatologii estetycznej. Istnieją dwa podstawowe rodzaje wybielania oferowane przez lekarzy stomatologów. Jedynym z rodzajów wybielania jest tak zwane wybielanie gabinetowe, które zapewnia natychmiastowy rezultat, aczkolwiek nie jest zalecane dla wrażliwych zębów. Innym rodzajem wybielania zębów jest wybielanie metodą nakładkową, która to metoda jest całkowicie nieszkodliwa dla zębów. Korzystający z metody nakładkowej pacjent otrzymuje specjalnie wykonane szyny oraz specjalny żel wybielający. Ponadto niektóre gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie opcję wybielania zębów, która łączy ze sobą te dwie metody.


Stomatologia zachowawcza

Istnieje wiele specjalizacji wchodzących z zakres stomatologii, która jest dość szeroką dziedziną medycyny. Jedną z takich specjalizacji jest stomatologia zachowawcza. Głównym celem oraz zadaniem stomatologii zachowawczej jest wykrywanie oraz leczenie próchnicy zębów. Stomatologia zachowawcza podejmuje takie działania, które mają na celu jak najdłuższe zachowanie zdrowego oraz estetycznego uzębienia. Gabinety stomatologiczne bardzo często zajmują się zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. W skład stomatologii zachowawczej wchodzi również profilaktyka próchnicy zębów, dotyczy więc nie tylko leczenia powstałych już ubytków, ale także ich zapobieganiu. Ważną częścią specjalizacji, którą jest stomatologia zachowawcza, jest tak zwana endodoncja, która skupia się na leczeniu kanałowym zębów. Leczenie ubytków próchniczych jest jednym z najczęstszych powodów wizyty w gabinecie stomatologicznym, nic więc dziwnego, że usługi z zakresu stomatologii zachowawczej są bardzo istotnym elementem w ofercie gabinetów.


Jak pokonać lęk przez pójściem do stomatologa

Każda zdrowa jednostka czasem się czegoś boi i obawia, ponieważ lęk jest jedną z najbardziej podstawowych emocji. Część osób odczuwa lęk przed pójściem do dentysty, ponieważ leczenie stomatologiczne może nie należeć do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Ponadto niektóre osoby mogły nabawić się lęku przed dentystą jako dzieci, gdzie pierwsza wizyta u lekarza stomatologa mogła być źle zapamiętana. Z tego powodu też spora część gabinetów stomatologicznych oferuje tak zwane wizyty adaptacyjne, które mają oswoić dziecko z gabinetem i określonymi procedurami, takimi jak szerokie otwieranie buzi. Lęk przed wizytą u dentysty może mieć różnorakie podłoże, ale dzięki zastosowaniu określonych metod może się znacznie zmniejszyć lub odejść w niepamięć. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że lekarz dentysta jest po, żeby leczyć i utrzymywać w zdrowiu nasze zęby. Ponadto przed wizytą można uprzedzić stomatologa o naszych obawach i poprosić o wytłumaczenie pewnych wykonywanych procedur, co może zmniejszyć lęk przed nieznanym.