Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - O stomatologii

Dobry dentysta Ruda Śląska

Przygotowania do dentysty


Przygotowania do wizyty u dentysty można podzielić właściwie na dwa różne zagadnienia. Pierwszym z nich jest regularna wizyta u dentysty. Warto w tym celu przynieść ze sobą całą dokumentację medyczną, historię choroby i sze

Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - O stomatologii Dobry dentysta Ruda Śląska
reg różnego rodzaju informacji i dokumentów, które stomatolog może uznać za potrzebne. Inna kwestia, to przygotowanie do wizyty u dentysty, kiedy idzie się do niego pierwszy raz. Rzecz jasna taka sytuacja będzie miała miejsce, kiedy pacjentem jest małe dziecko. Warto wtedy odpowiednio przygotować je do wizyty między innymi poprzez rozmowę. Dobry dentysta także powie dziecku kilka dobrych słów i będzie się nim opiekował podczas zabiegu.

Wizyta u dentysty może być wizytą rutynową lub taką, która wymaga jakiegoś przygotowania. Czasem zdarza się, że stomatolog musi przeprowadzić jakiś skomplikowany, bardzo zaawansowany zabieg. Wynika to między innymi z faktu bardzo złego stanu uzębienia pacjenta. Taka wizyta musi być zatem poprzedzona dobrym przygotowaniem do tematu, stosowaniem się do wszystkich zaleceń lekarza. Jeżeli jednak jest to typowa wizyta, na przykład regularny przegląd uzębienia, to trzeba nade wszystko dbać o higienę jamy ustnej i po prostu zachować świeży oddech. Żadne przygotowania w innym zakresie nie będą w ogóle konieczne.



Pożądany zawód

Zazwyczaj do najbardziej obleganych kierunków studiów należy medycyna. Istnieje także spore zainteresowanie takimi kierunkami, jak stomatologia, ponieważ wiele osób nie uzyskuje na egzaminie maturalnym wystarczająco wysokich wyników, aby dostać się na medycynę. Jest także spora grupa uczniów, którzy bardzo chętnie wybierają właśnie stomatologię jako swój kierunek studiów. Chociaż dla wielu osób praca stomatologa może wydawać się straszna, to jednak w tej profesji kuszą nie tylko wysokie zarobki, ale także i zapotrzebowanie na rynku na tego rodzaju usługi, a więc gwarancja zatrudnienia, która jest niezwykle istotna dla wielu młodych ludzi w dzisiejszych czasach.

Bardzo popularne w społeczeństwie jest przekonanie, że stomatolog to lekarz, który wykonuje bolesne i nieprzyjemne zabiegi. W związku z tym wiele osób naprawdę boi się wizyt u dentysty, co prowadzi do tego, że próbuje ich unikać. Takie postępowanie jest bardzo niekorzystne dla późniejszego stanu jamy ustnej i jej higieny, ponieważ im dłużej odwlekamy wizytę u dentysty, tym trudniej będzie nam się przełamać, a wizyta stomatologiczna będzie bardziej bolesna. Już w dzieciństwie wiele osób wykazuje irracjonalny wręcz strach przed dentystą, na który jednak lekarz – stomatolog, nie może zbyt wiele poradzić.


Ósemki - ogólnie

Zęby mądrości - nazwano tak ósemki tylko z jednego powodu. Są to ostatnie zęby - zarówno w kolejności w żuchwie, jak i w kwestii chronologicznej. Najczęściej wyrastają między siedemnastym a dwudziestym pierwszym rokiem życia. Jednak jeżeli masz już ponad 21. lat, a ósemki nie wyrosły to wcale nie znaczy, że tego nie zrobią.

Wyrzynaniu się zębów mądrości zwykle towarzyszy ból. Ponadto ósemki nie zawsze wyrzynają się całkowicie, mogą wychodzić pod nieprawidłowym kątem, a czasem nie pojawiają się wcale. Zęby mądrości uważa się za narządy szczątkowe u człowieka. Co to znaczy? Że zatraciły swoją pierwotną funkcję i w toku ewolucji powoli zanikają. Prawdą jest więc, że nie potrzebujemy zębów mądrości - są całkowicie zbędne, można je więc z czystym sumieniem poddać zabiegowi usunięcia.