Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - O stomatologii

Implantolog Chorzów

Gabinet dentystyczny staje się dla niej

Lęk przed dentystą potrafi być nieraz tak silny, iż sprawia, że cierpiąca na niego osoba nie jest w stanie nawet przekroczyć progu placówki stomatologicznej. Gabinet dentystyczny staje się dla niej miejscem męki i katuszy, k

Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - O stomatologii Implantolog Chorzów
tórym niestety musi się poddać, jeśli chce cieszyć się estetycznymi i zdrowymi ząbkami. Na szczęście istnieją praktyczne i sprawdzone techniki, dzięki którym takie lęki można zminimalizować i osłabić. Są to metody przeznaczone do zastosowania "tu i teraz". Można z nich skorzystać w momencie, gdy siedzi się już w gabinecie i czeka na to, aż dentysta wyciągnie swoje narzędzia.

Po pierwsze - wizualizacje. Ale koniecznie te przyjemne, które pozwolą odciągnąć myśli od tematyki związanej z przyrządami dentystycznymi, borowaniem i zębami. Warto wykształcić sobie w głowie wyraźny obraz jakiejś przyjemnej sytuacji, do której można będzie uciec w momencie, gdy lęk stanie się porażająco silny. Dobrze zadziała też praca z oddechem, która ogólnie uspokaja cały organizm. Warto także pracować ze swoimi ogólnymi przekonaniami. Trzeba po prostu uświadomić sobie, że stomatolog nie jest wcale nikim przerażającym.


Unikanie wizyty u dentysty

Prawdopodobnie każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, dla której gabinet dentystyczny jest miejscem, co do którego - w najlepszym przypadku - ma mieszane uczucia. Większość z nas przyzna zaś z pewnością, że zna osobę, która boi się dentysty jak diabeł święconej wody. Dla wielu jest to niezbyt rozsądne (żeby nie powiedzieć, irracjonalne czy nienormalne) zachowanie, które przecież w końcu najbardziej negatywnie odbija się na nikim innym, jak właśnie na osobie, według której dentysta jest złem wcielonym. Niezwykle trudno jest jednak zazwyczaj przekonać tak nastawioną osobę, że nie ma racji, a stomatolog to zdecydowanie jej przyjaciel, a nie wróg. Warto próbować przekonywać i oswajać z taką świadomością wszystkich, którzy mają nieco odmienne zdanie na ten temat, ponieważ na dłuższą metę, będzie to działanie z korzyścią dla nich. Jeśli uda się ich bowiem przekonać, że chodzi jedynie o zdrowie ich dziąseł, zębów i ogólnie całej jamy ustnej, to istnieje szansa, że przestaną oni unikać kolejnych wizyt u dentysty. Być może niewielki procent osób zmieni zdanie, ale niewątpliwie warto próbować.


Zrób to zanim dorobisz się prawdziwej

Jeżeli odnosisz wrażenie, że twój dotychczasowy gabinet dentystyczny nie jest dla ciebie do końca dobry, bo np. źle się w nim czujesz i gdy tylko masz się do niego udać, odczuwasz przynajmniej lekki stres, oznacza to jedno - powinieneś go zmienić i to jak najszybciej. Zrób to, zanim dorobisz się prawdziwej fobii. Popatrz na różne placówki dentystyczne w swojej okolicy, a najlepiej sam się do nich udać, by popatrzeć, która z nich mogłaby spełnić twoje oczekiwania.

A na pewno powinieneś zwrócić uwagę na sterylność i ogólny wygląd gabinetu. Dentysta musi cię po nim oprowadzić i pokazać ci - jeśli tylko wyrazisz taką ochotę - wszystkie sprzęty i poszczególne urządzenia. Patrz na ogólną schludność placówki. Jeżeli uznasz, że jest ona estetyczna, uporządkowana i higieniczna, zapewne twoje przypuszczenia będą zgodne z rzeczywistością. A to bardzo ważne, by zabiegi stomatologiczne były przeprowadzane w odpowiednich warunkach. W przeciwnym wypadku mogą one zagrażać twojemu zdrowiu, a czasem nawet i życiu.

Dobry dentysta sprawi, że raz na zawsze zapomnisz o tym, iż kiedykolwiek wcześniej się go bałeś. Od tego momentu bez żadnych problemów będziesz dbać o swoje zęby.


Lęk przed dentystą jest jedną z

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.