m zachować olśniewający uśmiech. Jednak niewiele osób wie jaką drogę należy przejść aby zostać lekarzem stomatologiem i otworzyć swój własny gabinet dentystyczny.
Zaczyna się w liceum
Już liceum młodu człowiek musi zdawać sobie sprawę, że jest zainteresowany biologia i chemią oraz ciałem człowieka - anatomią i fizjologią. Musi on wybrać klasę o profilu medycznym, a potem zdać rozszerzoną maturę z biologii i chemii, zależnie od uczelni także z matematyki i fizyki. I to ze znakomitym wynikiem.
Studia
Studia kandydat musi podjąć na uniwersytecie medycznym, na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Progi punktowe są wysokie, a chętnych na jedno miejsce kilkunastu - rywalizacja zacięta od początku. Potem studentów czeka pięć lat ciężkiej nauki oraz zajęć praktycznych, na których zdobywają obszerną wiedzę i umiejętności. Potem jeszcze państwowy egzamin i staż za najniższą krajową.
Błędne koło lęku przed dentystą
Zadziwiającym jest fakt, że w wysokorozwiniętym społeczeństwie wciąż pokutuje lęk przed wizytą u dentysty. Jak to możliwe, że dorośli, inteligentni, rozsądni przecież ludzie nie dbają o uzębienie? Przypuszczalnie przyczyn należy szukać w bolesnych - dosłownie - doświadczeniach z przeszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu gabinet dentystyczny odwiedzano dopiero w sytuacji kryzysowej, kiedy nieznośny ból zęba zmuszał do udania się po pomoc do specjalisty. Niestety dotyczyło to również dzieci. Bolący już ząb niejednokrotnie wymagał intensywnych zabiegów ze strony lekarza, nie zawsze przyjemnych. Sprawy nie poprawiał fakt, że stomatolodzy nie zawsze byli chętni do znieczulania zęba przy borowaniu. Tymczasem nawet niewielki ból w odczuciu przestraszonego dziecka, był z pewnością odczuwany dotkliwie. I choć teraz rzeczywistość gabinetów stomatologicznych jest zgoła inna, to w dorosłych już ludziach wciąż pozostał dziecięcy lęk. W ten sposób dorośli omijają gabinet dentystyczny szerokim łukiem, podświadomie obawiając się bólu. W ten sposób fundują sobie pogłębienie problemu z zębami. W efekcie prędzej czy później pojawi się próchnica, która pogłębiając się doprowadzi wreszcie do bólu. Takie sytuacje często kończą się leczeniem kanałowym lub resekcją zęba, co ponownie pozostawia za sobą złe wrażenie. W ten sposób dentysta nadal nie pozostaje na liście najpopularniejszych lekarzy, zaś problem pacjenta narasta. Zdecydowanie najrozsądniej byłoby raz przełamać rutynę błędnego koła i udać się na wizytę do stomatologa zanim dolegliwości bólowe w ogóle się pojawią
Najlepszy stmatolog
Regularne dbanie o zęby jest bardzo ważne, gdyż stany zapalne zębów powodują liczne choroby całego organizmu.
Aby zapobiec rozwojowi próchnicy należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych i leczeniu nowo powstałych ubytków. W dzisiejszych czasach każdy gabinet dentystyczny jest wyposażony bardzo profesjonalnie i kompleksowo.
Komfortowe fotele dentystyczne pozwalają pacjentom zrelaksować się podczas zabiegu i zapomnieć o stresie związanym z wizytą.
Aby znaleźć sprawdzonego specjalistę w swojej okolicy najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej.
W okno wyszukiwania wystarczy wpisać krótkie hasło, na przykład stomatolog Kraków lub polecany dentysta w Krakowie. W wynikach wyszukiwania pojawią się adresy licznych gabinetów stomatologicznych.
Wiele specjalistów posiada strony internetowe, na których znaleźć można wiele podstawowych informacji, jak na przykład godziny pracy gabinetu, dokładny adres obiektu a także zakres świadczonych usług.
Większość placówek na stronie internetowej zamieszcza również podstawowy cennik zabiegów. Często dostępne są tam również zdjęcia obiektu.
Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, na które decydują się specjaliści jest rejestracja internetowa. Umożliwia ona umówienie wizyty bez długiego oczekiwania na kontakt telefoniczny.
Ceny zabiegów w gabinecie stomatologicznym są bardzo różnorodne. Zazwyczaj mieszczą się one w przedziale od kilkudziesięciu do nawet ponad tysiąca złotych.
Najdroższe zabiegi związane są z implantologią i protetyką.
Każdy gabinet dentystyczny ma odpowiednie specjalizacje
Należy dbać o swoje zęby, dzięki czemu przez długi czas będziemy cieszyć się ich bielą oraz dobrą kondycją. Tak, wiele osób boi się tego, co robi dentysta, jednak należy dbać o zęby, ponieważ jak wypadną nam stałe zęby, to jedyne co nas czeka to implanty, które kosztują bardzo duże pieniądze. Warto więc systematycznie pamiętać o tym, żeby przynajmniej raz na pół roku odwiedzić dentystę, który sprawdzi stan naszego uzębienia i zaproponuje najlepsze metody leczenia. Obecnie każdy stomatolog jest w stanie zaproponować bezbolesne formy leczenia zębów - nawet, jeżeli chodzi o leczenie kanałowe. Każdy pacjent powinien być tego świadomy, że dzięki temu może zawsze poprosić swojego lekarza o takie znieczulenie. Podanie samego znieczulenia nie należy do najprzyjemniejszych (warto o tym wiedzieć), jednak warto to znieść, dzięki czemu późniejsze leczenie zębów będzie o wiele przyjemniejsze. Każdy gabinet dentystyczny ma odpowiednie specjalizacje z którymi warto się zapoznać, aby wiedzieć, że wybiera się dobrego lekarza - specjalistę. Warto przemóc swój strach, dzięki czemu w naszych ustach znajda się piękne i białe zęby.
Lekarz stomatolog
Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy strach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.
Jednak dla wielu osób gabinet dentystyczny
Polska jest krajem, w którym każda nawet niewielka gminna miejscowość może poszczycić się tym, że posiada dentystę. A nierzadko w miejscowości przyjmuje nawet kilku stomatologów. W małej miejscowości zawsze jeden stomatolog przyjmuje na ubezpieczenie i pracuje w Przychodni. A inni praktykują prywatnie. Każdy dentysta jest lekarzem. Jest absolwentem Akademii Medycznej na wydziale stomatologii. Praca stomatologa należy do niełatwych. Gdyż spotyka się on z różnymi przypadkami, które czasem są bardzo skomplikowane i wymagają nie tylko wiedzy i umiejętności, lecz również zręczności. A nawet siły, gdy w grę wchodzi usuwanie zęba mocno ukorzenionego. Dentysta jest specjalistą, który pomaga w przypadku bolącego zęba i dzięki niemu możemy mieć promienny uśmiech i funkcjonować bez bólu. Jednak dla wielu osób gabinet dentystyczny jest groźny i odstrasza. Bo kojarzy się ludziom z cierpieniem, z bólem, z dyskomfortem. Lecz są to tylko myśli podsycane strachem. W rzeczywistości zabiegi w gabinecie dentystycznym nie są bolesne. A jeżeli nawet poczujemy lekki ból, to naprawdę jest on lekki i krótkotrwały. A potem jest już tylko lepiej.