anie gabinetowe. Wybielanie gabinetowe ma tą zaletę, że efekt jest niemal natychmiastowy i nie wymaga nakładania codziennie specjalnych żeli i szyn, jak w przypadku wybielania nakładkowego. Inną zaletą wybielania gabinetowego za pomocą specjalnej lampy jest uzyskanie efektu rozjaśnienia zębów o kilka tonów. Wybielanie gabinetowe odbywa się za pomocą specjalnej lampy, którą naświetla się nałożoną pastę wybielającą, dzięki czemu uzyskuje się trwały efekt rozjaśnienia szkliwa bez szkodliwej ingerencji w strukturę zęba. Ponadto efekt takiego wybielania utrzymuje się bardzo długo, a sama procedura trwa jedynie od 30 do 60 minut, co w porównaniu z innymi metodami jest dużo krótszym czasem uzyskania bielszych zębów. Przed wybielaniem zębów należy się umówić na wizytę kontrolną, która przygotuje nasze zęby na ten zabieg.
Największą plagą wydaje się być próchnica
Stomatologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, co nie dziwi, jako że zapotrzebowanie na usługi dentystyczne wcale nie maleje. Największą plagą wydaje się być próchnica, choroba zakaźna, która w sposób nieodwracalny niszczy tkankę zęba i demoluje uśmiech. Warto pamiętać, że nieleczone zmiany próchnicze grożą nie tylko utratą zęba, ale i znacznie poważniejszymi konsekwencjami.
Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje dostaną się do krwiobiegu, a potem do trzustki, są w stanie zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy typu 2. Podobnie rzecz się ma z nerkami, które mogą zareagować zapaleniem kłębuszków nerkowych, czy sercem, które również może poważnie ucierpieć.
Pewne pociesznie niech stanowi fakt, że często nawet poważnie próchniczo zmienione zęby da się jednak uratować. W przypadku zaawansowanych zamian próchniczych dentysta zaleci leczenie kanałowe, tzw. endodontyczne. Lekarz najpierw usunie chore tkanki, dostając się do komory zęba, po czym przystąpi do oczyszczenia kanałów zębowych. Procedura wymaga szczególnej staranności, ale to od niej w dużej mierze zależy powodzenie leczenia. Końcowym etapem jest wypełnienie zęba plombą.
Nowoczesna endodoncja posługuje się coraz doskonalszym sprzętem, który usprawnia proces leczenia, skracając go. Zabiegi ratujące nawet bardzo zaniedbane, chore zęby przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, tak aby leczenie kanałowe uczynić jak najbardziej komfortowym dla pacjenta.
Bóle zębów
Jak powszechnie wiadomo odczuwanie bólu nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, którą może odczuwać człowiek, dlatego też z reguły za wszelką cenę staramy się unikać bólu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odczuwanie bólu ma jedną zasadniczą funkcję, a mianowicie jest nią informowanie, że z naszym ciałem coś jest nie tak. Bóle zębów są nieprzyjemnym odczuciem czuciowym i emocjonalnym, które powoduje pewien dyskomfort w okolicach szczęki oraz twarzy. Przyczyny bólów zębów mogą być różnorodne, najczęściej są jednak wywołane jakimś szkodliwym procesem patologicznym w obrębie zęba lub przyzębia. Przykładowym podłożem bólu zęba może być próchnica, zakażenie miazgi lub nadwrażliwość. Niezależnie jednak od przyczyny warto udać się do gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną, ponieważ najczęściej bóle zębów mogą oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Ból zębów jest wywołany przez różne bodźce bólowe, czy to mechaniczne, czy patofizjologiczne, które aktywują receptory bólowe na zakończeniach nerwowych.